ELEKTRO GALVANİZ KAPLAMA TS 149 NORMU

Çinkonun koruyucu özelliği muntazam ve iyi yapışan kaplamallar vermesinden ileri gelir. Ayrıca çinkonun atmosferdeki elementlerle etkileşmesi sonucu oluşan korozyon ürünlerinin kaplama tabakasını korumasıda ayrı bir avantajdır.

Çinko kaplama üzerine uygulanan posivasyon işlemi , kaplamanın korozyon direncini % 25-35 oranında artırır . Bir çinko kaplama banyosunda bulunan yabancı metallerinde kaplamaya dahil olması kaplama örtüsünde problem yaratmaz.
Çinko kaplamanın bir başka özelliği de uzak koruma tesiridir.

Yeni çinko kaplama örtüsünde ufak ebatta birkaç mm2 kaplanmamış yerler olsa dahi koruma tesiri. devam etmektedir.
Çinko noral atmosferde yavaş yavaş okside olur. Yüzeyinde daha ziyade Zn0H2 ZnC03, bazen de ZnS04 ve ZNCI2 ler meydana gelir. Bu Oksidasyon Ürünleri Yüzeye sıkı yapışan ve korozyonu geciktiren bir örtü tabakası meydana getirir.
Fakat hepsinin koruyucu özellikleri farklıdır.

Çinko kaplamanın kalınlığı kaplama tabakasının korozyon mukavemetine etki eden en büyük faktördür. isteğe ve kullanılacağı yere göre 5-25 mikron arasında kaplama yapılabilir. Daha yüksek kaplamalarda korozyon direnci düşer. Çinko Kaplamanın kalınlığı ile korozyon direnci ters orantılıdır.

KULLANIM ALANLARI

Toz boya ve epoksi boya altına uygulanabilecek en iyi yöntemdir.

Sık yapılan yanlışlıklardan birincisi boya uygulamanın altına sıcak galvaniz kaplanmasıdır.

Sıcak daldırma galvaniz kaplanmış bir malzemenin üzerine yapılan boya belirli bir müddet sonrasında kabarmaya başlar, bunun sebebi elektro galvaniz malzeme yüzeylerinde boyanın tamamen yapışmasını ve özleşmesini sağlayan küçük noktaları kapatmaz ama sıcak daldırma galvaniz bu yüzeylerin tamamını kapatır ve üzerine yapılan boya uygulamasını üzerinden atmaya çalışır ve belirli bir müddet sonunda başarılı olur.

Kullanım alanları makine parçaları,Sera malzemeleri ( özellikle sera kurulum malzemelerinde korozyona karşı çok etkili koruma sağlar),Çamaşır sepeti, market alışveriş arabası, inşaat kalıp iskeleleri , her türlü civata, somun, pul, fitings malzemesi  ve demir olan her türlü malzeme.

İşletmemizde 6mt. Malzemeler çok rahatlıkla elektro galvaniz kaplanabilmektedir.

4 adet 6 metre askı  banyomuz, 6 adet  kaplama dolabımız bulunmakta ve günlük boy bazında malzemelerde 15 ton kapasitemiz ile hizmet vermekteyiz.

SICAK DALDIRMA GALVANİZ  ASTM A653 / 0653M-08 NORMU

Sıcak daldırma galvaniz kaplama işleminin amacı demir ve çeliğin aşınma ve korozyona karşı koruyucu bir tabaka elde etmesini sağlamaktır.

Demir ve çelik ürünleri gerekli önlemler alınmazsa korozyona uğrayarak kullanım amacını karşılayamaz hale gelmektedirler. Metali, korozyona uğratan dış etkenlerden uzak tutabilmek amacıyla metal yüzeylere koruyucu yöntemler uygulanır.

Ancak biyolojik ve kimyasal esaslı kaplamalar süreli ve etkisiz bir kaplama sağlar.

Galvaniz kaplama(çinko kaplama) korozyonu önlemede uzun süreli koruma sağlar.

Sıcak Daldırma Galvanizleme dünyada yaklaşık 150 yıldır demir ve çeliğin korozyona karşı korunması için kullanılan bir kaplama yöntemidir.

KULLANIM ALANLARI

İçme suyu kolektör bağlantıları, duvar geçiş boruları, deniz suyuna mağruz kalan bütün metaryel gurupları, üzerine boya uygulaması yapılmayacak malzemelerde kullanılır.

Kazan ölçülerimiz boy:2200 en:700 derinlik: 1250mm dir.

Günlük tonajımız kaplanacak malzeme cinsine göre değişmektedir.